Co to jest kryptowaluta?

W 2008 roku narodził się blockchain. Istotą tej technologii – łańcucha bloków (stąd nazwa) jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji między komputerami, w postaci cyfrowej, rozproszonej po całej sieci, w takich samych kopiach. Księga jest otwarta dla wszystkich, ale w pełni zabezpieczona przez skomplikowane zabezpieczenia kryptograficzne. Użytkownik ma wgląd tylko w swoje transakcje.

Potem przyszedł bitcoin – prawdziwie cyfrowa waluta. Nagle okazało się, że wymianę handlową czy obrót pieniędzmi można realizować bezpiecznie i bez udziału obecnego systemu finansowego. Można używać publicznych kanałów, internetu, ogólnie dostępnych zbiorowych ksiąg zapisów transakcji, uwierzytelnienia transakcji opartego o blockchain.

 

Bitcoin jest walutą elektroniczną, kryptowalutą. Dzięki zapisowi w łańcuchu bloków żaden bitcoin nie zostanie wydany podwójnie, transakcje są publiczne i całą ich historię, można przejrzeć i zweryfikować. Łańcucha bloków jako księgi rachunkowej transakcji nie da się podrobić, liczba bitcoin jest bowiem ograniczona i nigdy nie będzie ich więcej, niż ustalono to na początku. Transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne.

Blockchain i oparty na nim bitcoin jako kryptowaluta jest pierwszym wynalazkiem w systemie finansowym, który został opracowany poza instytucjami finansowymi, nawet bez współpracy z nimi. Jest nowatorski, prosty i nie wykorzystuje w żaden sposób istniejących systemów finansowych. Stopniowe wprowadzanie blockchain będzie miało ogromny wpływ nie tylko sektor usług finansowych, ale na całe spektrum operacji handlowych na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *